Dovolená v Česku – Šumava Vás vítá

Dovolená v Česku – Šumava Vás vítá

Šumava je krásné, rozsáhlé pohoří, které bychom našli na hranicích Česka, Rakouska a německého Bavorska. Šumava je velice důležitým pohořím České republiky. Prochází jím totiž hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Jižní strana Šumavy je prudší a příkřejší, než strana severní. Na Šumavě nalezneme spoustu krásných míst, jako jsou nádherné, rozsáhlé lesy, které jsou jako vystřižené z pohádky. Mnoho jezer, které působí opravdu tajemným dojmem a mimo jiné také Lipenská přehrada, která je skvělým typem na dovolenou v jakémkoli ročním období. Vydejte se do krás Šumavy a poznejte tak jednu z nejkrásnějších částí naší České republiky. Opravdu nebudete litovat.

A odkud vlastně tento název pohoří vznikl? Původně se nynější Šumava jmenovala Gabreta. Keltský název v překladu znamená Pohoří kozorohů. V kronikách velikánů, jako byl například Kosmas nebo Dalimil, bylo pohoří uváděno jako Les nebo Bavorský les. Název Šumava poprvé použil ve svém díle Antonio Bonfini. Samotný název pak pochází z praslovanského slova šuma, což v překladu znamená hvozd nebo hustý les.

Šumava je bohatá část České republiky na přírodní úkazy, faunu a flóru. Pokud se rozhodnete strávit Vaši dovolenou právě na Šumavě, můžete navštívit zdejší jezera ledovcového původu. Těmi jsou Plešné jezero, Roklanské jezero, Prášilské jezero, Velké Javorské jezero, Malé Javorské jezero, jezero Laka, Černé a Čertovo jezero. Všechna tato ledovcová jezera mají osobité kouzlo. Tento fakt pouze potvrzuje Chráněná krajinná oblast Šumava, která byla zřízena v roce 1963. Německá strana Šumavy, neboli Bavorského lesa, byla prohlášena za Národní park Bavorský les v roce 1970.

Nemusíte nutně jezdit na drahé dovolené na místa v cizině, kde budete jen nudou ležet. Dovolená v Česku může být mnohem zajímavější.

Šumava je bohatá nejen na flóru, ale také na faunu. Je domovem mnoha zvířat, které jsou v České republice spíše vzácnost. Na Šumavě můžete spatřit rysa ostrovida nebo mnoho druhů kopytníků. Mezi ty patří především jelen lesní. Na Šumavě dodnes žije především původní středoevropská lesní zvěřina. Zastoupení fauny je také v podobě ptactva. K vidění jsou například lesní kuři – tetřev hlušec, který se nachází v horských lesích, tetřívek na rašeliništích nebo na otevřených mokřadech a v neposlední řadě jeřábek lesní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.