Jak pečovat o nehty? Správnou výživou a kosmetikou!

Nejdůležitější v péči o nehty je jejich ochrana. Ruce a nehty by měly být chráněny vždy, když jsou vystaveny kontaktu s agresivními látkami a jinými nežádoucími vlivy. Nejčastěji je kůže na rukou a tím i nehty poškozována pracími prášky, saponáty a jinými agresivními prostředky, které se používají v domácnosti, v zaměstnání a při různých koníčcích.

Pozor na agresivní látky

V domácnosti je nejjednodušší chránit se před chemickým a mechanickým poškozením nehtů rukavicemi. Při jejich výběru musíme ale postupovat obezřetně, protože určité typy gumových rukavic mohou při delším kontaktu nehty rozleptávat a také změkčovat nehtová lůžka. Při jejich častém používání můžou mít rukavice tedy dokonce nepříznivější účinky než látky, přd kterými mají chránit, např. při mytí nádobí před saponáty.

Nebezpečí pro nehty představují i různé kosmetické přípravky. Kosmetické přípravky obsahující formaldehyd mohou způsobit odlučování nehtů. Formaldehyd totiž dokáže oddělit nehty od kůže pod nimi a umožnit vstup mikroorganismům. Odlakovače a čističe na nehty, které obsahují aceton, jsou pro nehty také škodlivé.

Příčiny problémů s nehty

Mnohé ženy se potýkají s nehty, které se lámou, štěpí a jsou bez lesku. Tyto problémy však velmi často řeší přelepováním svých nehtů akrylovými nebo gelovými nehty.  Příčinou lámavých, štěpících se nehtů je především nesprávná výživa a nedostatečný přísun vitamínů a stavebních látek. Pokud tedy našemu organismu důležité látky chybí, projeví se to nejdříve právě zhoršenou kvalitou nehtů. Skutečnou klíčovou úlohu pro správný růst a vzhled nehtů hraje tedy vyvážena výživa.

Denní péče o nehty

Součástí denní péče o nehty by mělo být zastřihávání nehtů nebo pilování nehtů a ošetřování kůžičky kolem nehtové ploténky, která by se však neměla zastřihávat, ale pouze změkčovat mastným krémem, aby nedošlo k poranění a infekci. Prospěšné pro nehty jsou i vitamínové zábaly a koupele rukou v olejových emulzích. Nehty pilujeme pouze kvalitními pilníky na nehty, které nehet nerozštěpí.

Nebezpečné jsou na druhé straně kosmetické metody, které se snaží dosáhnout vyššího lesku nehtů použitím abrazivních prostředků při broušení nehtové ploténky. Nalepování gelových nehtů škodlivé podle většiny odborníků není, mělo by však být prováděno pouze u zdravých nehtů. Pokud je nehet nemocný, je vhodné se v tomto případě poradit s kožním lékařem.

Proti nehtové modeláži a kosmetickým úpravám nehtů, které nepoužívají agresivní látky, nic nenamítají ani kožní lékaři. Důležité ale je, aby byly nehty ošetřované nehty zdravé. Zdravé nehty je samozřejmě možné ošetřovat kosmeticky lakem, krémy nebo zábaly. Některé laky obsahují složky pro zpevnění nehtové ploténky a jsou tedy pro nehty prospěšné. Při použití odlakovačů je pak pro nehty bezpečnější používat přípravky neobsahující aceton.

Příspěvek byl publikován v rubrice Rady, tipy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.