Poznejte kouzlo jachtingu

Jachting patří již po dlouhá léta mezi nejoblíbenější vodní sporty a je možno jej provozovat po velkou část roku v téměř každém věku. Trávení celé dovolené na plachetnici či jachtě u moře není zatím v Čechách příliš rozšířené, získává si však stále více příznivců. Jachting nabízí jedinečné zážitky, které jsou jinak při běžném koupání nedostupné. Možnost zastavit se uprostřed rozlehlé vodní plochy a užívat si svobodu je neopakovatelná.

Pokud vás plavba na plachetnici láká a chtěli byste na vlastní kůži zažít, jaké je to obsluhovat plachetnici a užívat si větru v plachtách, není nutné k tomu trávit celou dovolenou u moře. I v Čechách jsou rozlehlé vodní plochy, kde je možno vyzkoušet si plavbu na plachetnici a propadnout kouzlu jachtingu. Jednou z možností je vodní areál Lipno, který nabízí mnoho příležitostí k vodním sportům a kde si můžete vypůjčit i plachetnici a seznámit se jachtingem. Najdete zde také další možnosti pro relaxaci, wellness i sportovní aktivity.

Pokud pak kouzlu jachtingu propadnete a rozhodnete se strávit na palubě plachetnice u moře celou dovolenou, máme pro Vás několik tipů, jak se na pobyt na moři připravit a na co si dát při plavbě na plachetnici pozor.

Co si vzít na cestu

Pro dovolenou na plachetnici u moře nepotřebujete žádné speciální vybavení. Postačí obvyklá výbava, kterou si berete pro běžný pobyt u moře nebo pro dovolenou v kempu. Budete samozřejmě potřebovat věci na opalování a osušení po pobytu ve vodě jako jsou vhodné opalovací prostředky, sluneční brýle a osušky. Plavba na plachetnici nabízí mnoho příležitostí k potápění, a pokud se rádi potápíte, měli byste mít i vhodné potápěčské vybavení.

Na moři je obvyklý i velmi silný vítr, měli byste tedy být připraveni i na nepříznivé klimatické podmínky jako jsou silný vítr a déšť a vzít si pro tento účel vhodné oblečení. Pokud jde o vaření, jsou plachetnice obvykle standardně vybaveny lednicí a je zde i možnost uvařit si. Stravovat se samozřejmě můžete také při zakotvení v přístavu, možnost uvařit si z vlastních zásob však přijde vhod.

Obsluha lodě

Po příchodu na palubu a seznámení se s lodí byste měli pozornost věnovat zejména funkci elektronických přístrojů a jejich obsluze. Pokud využíváte služeb najatého kapitána, je zodpovědný za obsluhu lodi on, sám však všechno nezvládne a bude potřebovat Vaši pomoc. To se týká zejména kotvení, vyplouvání z přístavu a práce s plachtami.

Je vhodné nastudovat si teorii obsluhy v příručce k lodi a ve spolupráci s kapitánem pak jednotlivé činnosti vyzkoušet a procvičovat v praxi. Nejen samotné plachtění na moři, ale zejména kotvení v přístavu je často náročné a vyžaduje souhru celé posádky. Je nutno být připraven také na případné nehody, např. při pádu přes palubu je nezbytná rychlá reakce a shození záchranného kruhu do vody je nutno provést okamžitě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.