Čeští spotřebitelé se každoročně těší na povánoční slevy a výprodeje. Jak ale ukazují zkušenosti pozornějších zákazníků a šetření prováděná dozorovými orgány, deklarované slevy často žádnými slevami nejsou.
V povánočním období platí u českých obchodníků základní a často jediná marketingová strategie: slevy. Pokud by je některý z nich nevyhlásil, v konkurenci by patrně neobstál. „Někteří prodejci ale slevy jen vyhlásí a k reálnému snížení cen nepřistoupí. Ti rafinovanější na velmi krátký čas ceny zvýší, aby pak mohli přistoupit k jejich snížení na původní úroveň,“ popisuje praxi obchodníků vedoucí poradenské linky časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: „Tyto případy jsou ovšem klamavou obchodní praktikou a jsou v rozporu se zákonem.“
Typická je rovněž situace, kdy prodejce láká na vysoké slevy, které se ve skutečnosti týkají jen několika málo výrobků, často i méně zajímavých. „Účel je zřejmý – nalákat zákazníky do prodejny. Zde se o klamavé jednání nejedná, pokud tedy prodejce například netvrdí, že zlevnil veškerý sortiment,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
Pravidla pro slevy jsou jasná. Zlevněné zboží by mělo být označeno konečnou cenou, na výrobku by přitom měla být vyznačena i cena původní. Pro zlevněný sortiment platí také stejná záruční doba, tedy zpravidla 24 měsíců. „Výjimkou by byla pouze reklamace vady, kvůli které byl výrobek zlevněn. Předem deklarovanou vadu již reklamovat nelze,“ uvádí Lukáš Zelený.
Slevy, a nejen ty povánoční, jsou také pravidelným cílem šetření dozorových orgánů. Jen za 3. čtvrtletí zaznamenala dle svých údajů Česká obchodní inspekce porušení povinností ve 40 % případů. Vysoké procento pochybení (23,2 %) bylo spojeno právě s porušením povinnosti poctivého prodeje a 6,9 % prodejců se dopustilo klamavých obchodních praktik v souvislosti s výprodejovými a slevovými akcemi. „Podle zkušeností z minulých let, které zaznamenala naše poradenská linka 299 149 009, lze očekávat, že povánoční období bude svádět obchodníky k podobnému jednání ještě více,“ konstatuje Lukáš Zelený a uzavírá: „Pokud se spotřebitelé setkají s podvody týkajícími se slev, mohou se s podnětem obrátit právě na Českou obchodní inspekci, případně kontaktovat naši spotřebitelskou poradnu.