Patříte mezi ty, jež milují poslech hudby, při kterém doslova naskakuje husí kůže, či sledování filmů poskytující naprosto realistický hudební zážitek? Pak právě pro Vás jsou na trh dodávány kvalitní reproduktory od nejrůznějších světových výrobců jako jsou Jamo, Klipsch, Onkyo ad. Tito výrobci se při návrhu a výrobě reproduktorů soustředí hlavně na požadavky z řad zákazníků. Reproduktory různých provedení, velikostí a barev jsou navíc výbornými designovými doplňky do Vašeho bytu.
Na kvalitě domácího kina záleží!
Mezi kinem, které možná občas navštěvujete, a kinem domácím, by měl být rozdíl v tom, že se nacházíte doma, nikoliv v přeplněném sále, kde nevidíte přes hlavy ostatních, či někdo vyrušuje protivným chroupáním popcornu a toto všechno za ne příliš nízkou cenu. Máte ale u svého domácího kina pocit, že zvuk a hudba je jako byste byli v centru dění tak, jako tomu bývá v kině? S kvalitní sestavou k vašemu televizoru si můžete dopřát oblíbený film v té nejvyšší možné kvalitě a to kdykoliv budete chtít. Výběr správného systému domácího kina bývá problém a právě proto se naše firma zabývá nejen prodejem techniky, ale také pomáhá vybrat ty nejlepší ozvučovací komponenty pro Váš konkrétní případ, které Vás ohromí jednak realistickým a čistým zvukem a zároveň svým designem.
Jak vybrat domácí kino?
Nákup domácího kina je podobný koupi domu. Začnete s tím, co si můžete dovolit a postupně můžete modernizovat a zlepšovat. Někteří lidé vyhodí celý svůj rozpočet za televizor prakticky s ničím, kde se o zvuk postarají vestavěné reproduktory. Avšak pro tvůrce televizorů je zvuk obvykle nízkou prioritou. Televizní vestavěné reproduktory jsou malé a postrádají správnou hloubku basů, které přicházejí až s většími jednotkami. Někdy jsou také nevhodně umístěny (tzn. jsou spíše tam, kde se to hodí, než kde by poskytovaly nejlepší výsledek), je tedy těžké z nich získat smysluplnou reprodukci.
Za předpokladu, že již máte televizor a DVD přehrávač, ale nejste spokojení s kvalitou zvuku, kde začít?
Před výběrem domácího kina si ujasněte, co vlastně chcete kupovat. Před samotným nákupem si odpovězte na několik základních otázek.
- Budete používat systém pro poslech hudby, jakož i pro sledování filmů? Spousta domácích kin skvěle pracuje s filmy, ale jsou pouze průměrná v práci s hudbou. Pokud je pro Vás hudba důležitá, jistě budete požadovat systém, který je spravedlivý pro obě strany.
- Jak velkou investici jste ochotni do nákupu vložit?
- Jak důležitá je pro Vás estetika? Většina reproduktorů satelitních systémů, s malými reproduktory a oddělenou a mnohem větší basovou jednotkou, vypadají dobře, ale chybí jim mid-range zvuk (Střední pásmo, rozsah 80 – 12 000 Hz) tj. pásmo, kde hlasy upadají a kde většina nástrojů tráví většinu svého času. Pravidlo: čím větší jsou reproduktory, tím lepší je jejich zvuk. V dnešní době existuje spousta dobře vypadajících, větších reproduktorů.
- Plánujete koupit sestavu „na celý život“, či zamýšlíte v budoucnu výměnu?
Jaký typ systému koupit?
Domácí kino se typicky skládá z televizoru, ze zdroje signálu v podobě DVD (Blu-ray) přehrávače či rekordéru, z audio prvků k přehrávání zvuku, čili zesilovače nebo AV přijímače (AV receiver) a samozřejmě z reproduktorů. Existuje více typů domácích kin, které tyto komponenty zahrnují.
- All-in-One systém – „domácí kino v krabici“, jedná se o nejlevnější způsob, jak získat systém domácího kina. Obsahuje vše, co potřebujete, abyste mohli začít; zesilovač, reproduktory, kabely a návody, jak vše zapojit. Zahrnut může být také DVD či Blu-ray přehrávač.
Balíčky jsou k dispozici jako 2.1, 3.1, 5.1 a 7.1 systémy, které odkazují na množství reproduktorů zahrnutých v sestavě. V případě, že bychom chtěli v tomto systému něco měnit, pak nezbývá nic jiného než vyměnit celý systém, nebo se spokojit s tím, co máme. - V druhém případě nejsou jednotlivá zařízení na sebe závisle propojená, takže se dají v případě novějších verzí navzájem vyměnit. Pokud se rozhodnete pro koupi domácího kina poskládaného z jednotlivých částí, pak je třeba každý prvek velice pečlivě vybírat a nechat si sladit daný AV receiver s reproduktory.
- Zařízení SoundBar – v zařízení SoundBar je uspořádáno několik reproduktorů do dlouhé lišty, která je připevněna pod nebo vedle televizoru. Zvuk každého reproduktoru je pak elektronicky zpracováván s cílem obnovit virtuální prostorově-zvukový efekt navzdory nedostatku zadních reproduktorů.
AV receiver / zesilovač
(AV receiver a AV zesilovač mají stejnou funkci v soustavě domácího kina, jen AV receiver je obohacen o rádio)
AV receiver (někdy označovaný jako AV přijímač) slouží jednak jako řídící jednotka, ale také jako spínací a zesilující centrum pro Váš kompletní systém. Pokud chybí AM/FM tuner, byl by to „integrovaný zesilovač,“ v krátkosti „amp“. AV přijímač a jeho dálkové ovládání Vám umožní zvolit, který zdroj chcete poslouchat (CD přehrávač, FM tuner, kazetový přehrávač, videorekordér nebo DVD přehrávač), či sledovat (pokud je to audio- video receiver). Po stisknutí tlačítka „CD“ na dálkovém ovladači, receiver přepne své zesilovače na vstupní signál z CD přehrávače, tyto signály prochází přes jeho ovládací části (tón, vyvážení a ovládání hlasitosti), pak jeho vestavěným zesilovačem a následně se odešlou značně posílené do reproduktorů (doprovodné video signály do televizoru, pokud zvolíte „DVD“ či „VCR“).
Nejprve si musíte zvolit zda, chcete jednoduchý stereo přijímač, který má dva interní zesilovače k ovládání dvou reproduktorů, nebo A/V prostorově-zvukovou jednotku, která bude mít minimálně pět interních zesilovačů k řízení pěti reproduktorů ve Vašem pokoji.
Nevyplatí se šetřit na síle: největším zdrojem poškození reproduktorů, je použití příliš malých zesilovačů k řízení reproduktorů při vysoké hlasitosti, zejména pokud to „nahodíte“ na večírku. Amp vyčerpá watty, zkresluje a zkreslený signál v sekundě spálí výškový, či basový reproduktor.
Při výběru zesilovače a reproduktorů je třeba myslet na to, že malé reproduktory zpravidla vyžadují větší výkon k vytvoření realistické úrovně hlasitosti než reproduktory větší, jelikož používají menší basové reproduktory, které jsou méně účinné.
- 2.1 a 3.1 systémy – Základní sestava pro domácí kino je 2.1 systém, který obsahuje dva reproduktory umístěné na levé a pravé straně televizoru a subwoofer na jiném místě v místnosti. Systém 3.1 přidává další přední reproduktor, který posiluje zvuk dialogu. Prostorový zvuk nebude tak kvalitní, ale měli byste zaznamenat velmi výrazné zlepšení ve srovnání s vestavěnými reproduktory televizoru.
- 5.1 systémy – poskytuje bohatý prostorový zvuk s třemi předními reproduktory, dvěma zadními reproduktory, subwooferem a obvykle DVD (či Blu-ray) přehrávačem.
- 7.1 systémy – přidává další dva zadní reproduktory k sestavě 5.1. Tento systém je určen pro opravdové nadšence domácího kina.
Blu-ray vs. DVD přehrávače
Ve většině ohledů je Blu-ray poměrně podobný DVD. Přehrávače vypadají stejně, disky vypadají stejně, a dokonce i disk menu jsou podobné.Blu-ray přináší tři zásadní vylepšení oproti DVD: lepší kvalitu obrazu, lepší kvalitu zvuku a další speciální funkce. Tato tři vylepšení jsou umožněna větší kapacitou Blu-ray, který je schopen uchovávat 50GB informací na jednom Blu-ray disku, ve srovnání s DVD, který může pojmout přibližně 8GB.