Vést kvalitně účty jsou povinny především obchodní společnosti, ale tato povinnost se v některých případech může vztahovat také na fyzické osoby. Ty se stávají účetní jednotkou v okamžiku, kdy jejich roční obrat přesáhne 15 milionů korun, zapíšou se do obchodního rejstříku nebo se jednoduše rozhodnou vést řádné účetnictví, aby měli přehled o všech transakcích a pohybech majetku.
Účtování pomůže nejen podnikateli, ale také fyzické osobě velice usnadnit práci s financemi, bude mít přehled a také jistotu, že se v podniku neděje nic nekalého.
Finanční účetnictví se vymezuje pouze na záležitosti spojené s měnou a kapitálem, můžeme ho nazývat také účetnictvím manažerským.
Zákon o účetnictví
Pokud chcete získat naprosto přesné informace, nahlédněte do zákona o účetnictví, nebojte se studovat jak být skutečným účetním. Nemějte strach, žádné školy nejsou potřeba, postačí jen trochu snahy a možná toho počtářského nadání. Ovšem pouze v případě jednodušších účtů a menších účetních jednotek. Žádné chyby se zde neodpouští a může se vám také stát, že budete nuceni zaplatit nějakou tu sankci.
Pokud máte větší firmu a mnohem rozsáhlejší portfolio produktů, služeb a rovněž zaměstnanců, svěřte tuto nelehkou činnost raději odborníkovi. Složité účetnictví v rukou laika může být opravdovou katastrofou.
Nezapomínejte na účetní doklady
Účetní doklady patří k účetnictví, ať již jste firmou nebo soukromou osobou. Vždy je třeba vést důkladný záznam, který musí být ze zákona přesný, úplný a správný. Jednotlivé náležitosti účetních dokladů jsou většinou jasně vymezeny, ale například u faktury, která v podstatě není oficiálním dokladem, mohou být doplněny o informace, které nejsou předepsané.
Kromě faktur jsou účetními doklady také příjmové a výdajové doklady, výpisy z účtu v bance, pokladní deník a samozřejmě i další vnitropodnikové doklady, jako výdejka, příjemka a rovněž výplatní pásky.